O značke Burberry: Londýnska legenda vo svete módy

Módny obchod značky Burberry
Zdieľaj
LinkedIn

Synonymum britského luxusu, špičkovej kvality a nadčasového dizajnu. Módny dom Burberry, to zďaleka nie sú len ikonické trenčkoty a výrazné kárované vzory. Za desaťročia sa londýnska legenda stala doslova vlajkovou loďou vo svete módy a svoj sortiment rozšírila aj o parfumy a módne doplnky vrátane hodiniek či šperkov. Predstavujeme vám značku Burberry od jej skromných začiatkov v prvom obchode s outdoorovým oblečením až po súčasný status globálnej módnej veľmoci.

Obsah článku

Burberry: Viac než len módna značka

Burberry je globálny luxusný módny dom s viac než 150-ročným dedičstvom. Jeho produkty sa postupne stali doslova synonymom britského luxusu a nadčasovej elegancie. Vo svete módy je „Burberry“ pojem, ktorý nikomu netreba zvlášť predstavovať. Značka nielenže otvorene prijíma inovácie, ale ako jeden z lídrov udáva ich smerovanie.

Spoločnosť sídli v Londýne a svoje výrobné prevádzky má okrem Veľkej Británie aj v Taliansku. Navrhuje a distribuuje oblečenie vrátane legendárnych trenčkotov, kožené doplnky, obuv, iné módne doplnky ako okuliare, hodinky, šperky a parfumy. Popri postupnom oživovaní jemných britských výstredností sa značka snaží aj o zosúladenie luxusnej módy so zodpovedným prínosom k planéte. Iniciatívne sa angažuje v oblasti udržateľnej výroby.

Zaujímavosti z histórie Burberry

Značku založil 21-ročný bývalý súkennícky učeň Thomas Burberry v roku 1856 v Basingstoke, v anglickom Hampshire. Práve tu otvoril svoj prvý obchod zameraný na outdoorové vybavenie, najmä dáždniky a kabáty. Jeho snahou bolo produkovať odevy navrhnuté tak, aby chránili ľudí pred nepriaznivým britským počasím.

Objav gabardénu spôsobil revolúciu v oblečení do dažďa

Thomas Burberry vo svojich snahách nepoľavoval a už v roku 1879 sa mu podaril prevratný objav. Vynašiel gabardén – inovatívny materiál vyrobený z husto tkanej bavlny, ktorý bol nielen vode odolný, ale aj priedušný. Keďže v tom čase bolo oblečenie do dažďa ťažké a nepohodlné, gabardén spôsobil doslova revolúciu a položil základy budúceho svetového úspechu značky Burberry. Thomas si ho dal patentovať v roku 1888.

Svetové úspechy gabardénu z dielne Burberry

  • 1893: Nórsky polárny bádateľ Fridtjof Nansen si vzal oblečenie z gabardénu Burberry na svoju plavbu k polárnemu kruhu.
  • 1908: Letec Edward Maitland mal na sebe odev z gabardénu pri svojom lete teplovzdušným balónom z Crystal Palace do Ruska.
  • 1924: George Mallory mal pri pokuse o výstup na Mount Everest na sebe gabardénovú bundu.

Burberry predstavil svetu trenčkot

Gabardén zaujal britskú armádu a v roku 1901 ušil Burberry pre vojakov svoj prvý trenčkot. Vtedy ešte netušil, že ikonický kúsok sa zapíše do dejín módy a obsadí šatníky oboch pohlaví. Svoj kabát, ktorý sa pomerne rýchlo stal symbolom funkčnej elegancie, si dal patentovať v roku 1924.

Ďalší z radu objavov: Burberry tartan

S popularitou trenčkotov súvisí aj objav ďalšej ikony značky Burberry – typického tartanového vzoru známeho aj ako Nova alebo Burberry Check. Známy károvaný vzor v pieskovej farbe s bielou, červenou a čiernou použil Burberry pôvodne ako podšívku svojich kabátov. Z jeho odtlačku sa ale takmer okamžite stal symbol luxusu a elegancie, ktorý sa začal používať na taškách, kravatách, šatkách a oblečení.

Expanzia značky Burberry

Spoločnosť Burberry neostala len pri nepremokavých kabátoch a károvaných potlačiach. V 20. storočí, v rokoch svojej najväčšej popularity a rozmachu, rýchlo expandovala do sveta parfumov, kozmetiky, obuvi a módnych doplnkov. Pod značkou Burberry dnes nájdete aj kožený tovar, topánky, krásne šperky a hodinky. Burberry má pobočky a butiky po celom svete vrátane luxusných obchodov na prestížnych adresách ako londýnska Bond Street a Fifth Avenue v New Yorku.

Kabelka Burberry

Burberry vo svete filmu a popkultúry

Oblečenie, doplnky a šperky Burberry môžete vidieť v mnohých slávnych filmoch a nosí ich celý rad celebrít. Kultový trenčkot Burberry zahviezdil napríklad vo filmoch Casablanca či Raňajky u Tiffanyho. Nosili ho detektívi a špióni, ale aj Audrey Hepburn, ktorá mu otvorila dvere do ženského sveta. K tváram, ktoré sa netaja náklonnosťou k značke Burberry, patrí aj Kate Moss, Naomi Campbell či Emma Watson. V roku 2016 bol dokonca pri príležitosti 160. výročia spoločnosti natočený krátky film s vianočnou tematikou The Tale of Thomas Burberry.

Aká je súčasná kolekcia Burberry

Súčasným kreatívnym riaditeľom spoločnosti Burberry je Daniel Lee, bývalý riaditeľ talianskeho módneho domu Bottega Veneta. Jeho kolekcie čerpajú inšpiráciu v britskej kultúre. Prevládajú klasické tlmené farby a zemité tóny, ktoré dávajú nový výraz pôvodnému tartanu. Produkty Burberry stelesňujú uvoľnenú eleganciu, sú funkčné a praktické. Mnohé odkazujú na dedičstvo letectva. Detaily sú dokonale prepracované a často prekvapivé.

Aktuálne šperky Burberry charakterizujú zložité geometrické tvary a komplikovaný až honosný vzhľad, ale nájdu sa aj jemnejšie nadčasové kúsky. V kolekciách sa objavujú prstene, náramky, náhrdelníky a náušnice, prípadne súpravy náušníc. Obľúbené sú prepojené nekonečné prstene a dizajny v tvare diamantov. Striebro má krásne leštený povrch, ale ešte obľúbenejšie sú pozlátené kúsky.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore