Naučíme vás, ako rozoznať striebro od bižutérie

Ukážeme vám, ako rozoznať striebro od bižutérie
Zdieľaj
LinkedIn

Múdre príslovie káže vyberať klenot, súkno a ženu pri dennom svetle. Či ste už šperk neuvážene kúpili, dostali ste ho, alebo ste ho zdedili, rozhodne sa oplatí vedieť, čo nosíte na vašom tele. Hoci aj bižutéria môže byť kvalitná a krásna, drahý kov má predsa len iný cveng. Pre netrénované oko je odlíšenie bižutérie od striebra takmer nemožné. Existuje však niekoľko šikovných trikov, ktoré vám pomôžu odhaliť, či má váš skvost ušľachtilé zloženie. Naučíme vás, ako rozoznať striebro od bižutérie.

Obsah článku

Krátko o striebre

Striebro je ušľachtilý kov bielej farby a krásneho lesku. Medzi jeho najväčšie výhody patrí, že odoláva korózii a oxidácii. Má dlhú životnosť a aj po rokoch ho možno veľmi jednoducho vyčistiť a prinavrátiť mu stratený jas. Okrem šperkárstva sa hojne využíva aj v elektronickom a fotografickom priemysle. Čisté striebro (99,9 %) je veľmi mäkké, málo odolné a ľahko sa poškriabe a láme. Na výrobu šperkov sa preto využíva takzvané mincové striebro alebo sterling silver, ktorého rýdzosť sa pohybuje na úrovni okolo 90 %. Zvyšné percentá tvorí iný kov, najčastejšie meď alebo zinok. Takto upravené striebro je pružnejšie a pevnejšie. Za svoju obľúbenosť vďačí nielen kvalite a vzhľadu, ale aj prijateľnej cene.

Bižutéria – imitácia drahých šperkov?

Bižutéria pôvodne naozaj vznikla s cieľom napodobniť drahé a vzácne šperky. V súčasnosti už aj tento segment značne pokročil a hoci nevyužíva ušľachtilé kovy, kvalitné produkty vynikajú originalitou a umeleckou hodnotou. Z pohľadu materiálov tu nachádza svoje uplatnenie všetko, čo si len dokážete predstaviť. Popri skle a kove je to hlavne koža, koženka, drevo, hlina či látka.

Kvalitnú bižutériu najčastejšie tvorí zmes kovov a sklenená imitácia drahokamu. Zatiaľ čo zlato väčšinou nahrádza tombak, na imitáciu striebra sa používa hliník, cín, olovo, železo a nikel v rôznych pomeroch a zmesiach. Vydarené kúsky sú na nerozoznanie od pravého striebra.

Ako rozoznať striebro od bižutérie

Na prvý pohľad odlíši pravé striebro a bižutériu len odborné oko. Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zistiť, či má váš šperk skutočne ušľachtilý pôvod.

Pravé striebro sa dá rozpoznať podľa puncovej značky

Puncová značka

Najjednoduchším poznávacím znakom drahého kovu je puncová značka. Pokiaľ je váš šperk z pravého striebra, mal by mať vygravírované číslo, ktoré označuje jeho rýdzosť. Šperky zo striebra majú najčastejšie punc 925, čo naznačuje, že z tisícky jednotiek je až 925 čisté striebro. Zvyšných 75 jednotiek tvorí iný kov, ktorý zvyšuje kvalitu materiálu. Čisté striebro, s ktorým sa v šperkárstve stretnete len ojedinele, by malo punc 999. Natrafiť môžete aj na značku 830 alebo 800.

Ak vlastníte starší šperk, chýbajúci punc ešte nemusí znamenať, že ide o bižutériu. S puncovaním sa začalo až v 70. rokoch minulého storočia, kedy bol vo Viedni podpísaný Dohovor o kontrole a označovaní výrobkov z drahých kovov.

Test s magnetom

Veľmi jednoduchý spôsob, ako rozoznať striebro od bižutérie, ponúka test s magnetom. Vychádza z toho, že striebro nie je magnetické, a teda magnet by vašu striebornú retiazku alebo prsteň nemal priťahovať. Ak váš šperk priskočí k magnetu, zaručene nejde o striebro. Tento test však funguje len jednostranne. Ak magnet nepriťahuje váš šperk, nemusí to automaticky znamenať, že daný kúsok je zo striebra. Existujú aj iné kovy, ktoré nie sú magnetické.

Test s teplom

Striebro má najlepšiu tepelnú vodivosť zo všetkých známych kovov. Strieborný šperk sa zohreje aj ochladí oveľa rýchlejšie ako bižutéria. Ak ho ohrievate v dlaniach, veľmi rýchlo nadobudne teplotu vášho tela. Rovnako, ak ho ponoríte do horúcej vody, do pár sekúnd sa ohreje na jej teplotu. Veľmi často sa využíva aj test s kockou ľadu. Ak ľad položíte na masívnejší prsteň, poskladanú retiazku alebo náramok zo striebra, veľmi rýchlo sa začne topiť.

Test s kriedou

Tento test vykonávajte veľmi opatrne, na menej viditeľnom mieste šperku, napríklad na vnútornej strane prsteňa. Naneste na malú plochu klasickú kriedu a nechajte chvíľu pôsobiť. Pravé striebro bude s kriedou reagovať a tá stmavne.

Pozor! Reakcia môže zanechať zafarbenie na vašom šperku!

Test so zvukom

Striebro sa dá aj počuť. Tento test si bude vyžadovať spoluprácu šperku, o ktorom máte absolútnu istotu, že je strieborný. Ak týmto šperkom cinknete o iný strieborný šperk, mali by ste začuť krásny zvonivý zvuk. Ak je zvuk skôr „tupý“, jeden zo šperkov je bižutéria.

Hodnotu šperku neurčuje materiál

Existuje pomerne veľa spôsobov, ako rozoznať striebro od bižutérie. Vybrali sme pre vás tie najjednoduchšie, ktoré poľahky zvládnete aj doma s bežne dostupnými pomôckami. Každopádne, nezabudnite, že hodnotu darovaného šperku neurčuje podiel ušľachtilého kovu, ale emócia, s ktorou bol darovaný.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top