Zirkón – dostupnejší súrodenec diamantu

Zirkón je výrazne cenovo dostupnejšou alternatívou k diamantu
Zdieľaj
LinkedIn

O diamante sa hovorí, že je najlepším priateľom žien. Kráľ všetkých drahokamov vyniká krásnym vzhľadom, oslnivým jasom a výnimočnou odolnosťou voči mechanickému i chemickému poškodeniu. Diamant je najtvrdším nerastom sveta a takmer nenahraditeľnou súčasťou tých najkrajších a najvzácnejších klenotov. Slovíčko „takmer“ napovedá, že aj tento vzácny drahokam má svoje alternatívy. Ako praktickejšia a cenovo prijateľnejšia náhrada sa často používa zirkón. Aké sú jeho vlastnosti a v čom sa líši od vzácneho diamantu? Oplatí sa investovať do šperku so zirkónom?

Obsah článku

Bližšie o zirkóne

Prírodný zirkón je v skutočnosti veľmi vzácny drahokam. Považuje sa za najstarší minerál na Zemi a v prírode sa vyskytuje ako nepatrná súčasť vyvretých hornín. Veľmi vysoká disperzia, lom a lesk z neho robia brilantnú alternatívu diamantu. Hoci je vzácnejší ako diamant, nie je taký cenný. Síce má vynikajúcu čírosť, no je krehkejší a ľahšie sa poškriabe.

Popri prírodnom zirkóne sa v klenotníctve hojne využíva takzvaný kubický zirkón. V tomto prípade ide o syntetickú, v laboratóriách vyrobenú, alternatívu diamantu. S jeho produkciou sa v šperkárstve začalo len v 70. rokoch minulého storočia. Pre svoju výnimočnú čírosť a vyššiu tvrdosť v porovnaní s prírodným zirkónom si veľmi rýchlo našiel široký okruh priaznivcov. Vyniká dlhšou životnosťou a nízkou cenou. V súčasnosti sa používa ako jedna z najdostupnejších a zároveň najkvalitnejších náhrad diamantu.

Zirkón sa od diamantu líši vo viacerých smeroch

Zirkón vs. diamant

Napriek tomu, že zirkón a diamant sú po vizuálnej stránke ako jednovaječné dvojičky. Oko laika by rozdiely medzi nimi hľadalo zbytočne. V skutočnosti sa však tieto drahokamy v mnohom líšia.

Odraz svetla

Diamant aj zirkón sú charakteristické vysokým leskom. Pri pohľade na drahokamy pod prirodzeným svetlom však možno vidieť rozdiel spôsobený rôznymi hodnotami indexu lomu svetla a disperzie. Zatiaľ čo napríklad dámske náušnice s diamantom budú odrážať intenzívne biele svetlo, zirkónové náušnice vyžarujú viac farebných svetiel – vytvárajú takzvaný dúhový efekt.

Náš tip: Tento rozdiel je viditeľnejší pri väčších drahokamoch. Ak ho chcete minimalizovať, vyberte si šperk s viacerými menšími zirkónmi.

Farba drahokamu

Keď sa povie diamant, väčšina z nás má pred očami dokonalý bezfarebný kameň. Diamanty sa v skutočnosti vyskytujú v rôznych farebných stupniciach klasifikovaných od D po Z. Zatiaľ čo diamanty stupnice D sú číre, diamanty na opačnej strane spektra (Z) vykazujú jasne žltú farbu. Bezfarebné diamanty sú najvzácnejšie drahokamy na svete a vyskytujú sa ojedinele. Podobne aj zirkón sa v prírode vyskytuje v rôznych farbách. V klenotníctve sa však najčastejšie používa syntetický bezfarebný zirkón.

Cena

Cenovka je v zásade ten najjednoznačnejší rozdiel medzi diamantom a zirkónom. Kým diamant je poklad z hlbín zeme, väčšina dostupných zirkónov bola vyrobená v laboratórnych podmienkach za účelom použitia v klenotníctve. Výsledná cena diamantu, rovnako ako cena zirkónu, závisí od mnohých faktorov. Ich hodnoty sú však neporovnateľné.

Zaujímavosť: 1-karátový okrúhly bezfarebný diamant triedy D je približne 600-krát drahší ako 1-karátový zirkón.

Životnosť a opotrebovanie

Diamant sa na Mohsovej stupnici tvrdosti nachádza na úrovni 10, čo predznamenáva nielen jeho tvrdosť, ale aj vysokú odolnosť. Diamant môže byť poškriabaný len iným diamantom. Oproti tomu sa tvrdosť zirkónu nachádza približne na úrovni 8,5. Porovnanie naznačuje, že šperk so zirkónom sa rýchlejšie opotrebuje, zošúcha či poškriabe. Odporúča sa preto jeho využitie na menej dostupných miestach. Zatiaľ čo prsteň so zirkónom má kratšiu životnosť, zirkónové náušnice, náhrdelník či prívesok vám vydržia pomerne dlho.

Vzácne diamanty sú večné. Ak hľadáte investíciu na celý život či šperk, ktorý bude rodinným dedičstvom, vyberte si diamant. Praktické ženy však často ocenia pohodlie zirkónu, a teda šperk za zlomok ceny. Ak platí úvodné – diamant je najlepším priateľom ženy – záverom môžeme konštatovať, že zirkón je ochotná teta či múdra suseda.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú naše tipy na darčeky k MDŽ

5 inšpiratívnych tipov na darček k MDŽ

Šperk ako darček k MDŽ vám pomôže vyjadriť osobné posolstvo alebo prianie obdarovanej. Väčšina žien ocení zážitky, módne doplnky či hodinky. Vhodnou voľbou pre praktickú

Scroll to Top