Kultivované aj prírodné: Podľa čoho sa určuje cena perál?

Viete, podľa čoho sa určuje cena perál?
Zdieľaj
LinkedIn

Kráľovné medzi drahokamami. Perly sú v šperkárstve synonymom elegancie, sofistikovanosti a dokonalej nadčasovej krásy. Patria k najobľúbenejším a najvyhľadávanejším drahým kameňom vôbec. Sumy na cenovkách perlových náhrdelníkov a iných elegantných skvostov sa však často až diametrálne líšia. Pohybujú sa od desiatok, cez stovky až po tisíce či dokonca milióny eur pri tých najexkluzívnejších kúskoch. Pritom stále hovoríme o pravých perlách. Podľa čoho sa teda určuje cena perál a akú hodnotu majú tie vaše?

Obsah článku

Ako sa rodí perla: Prírodné vs. kultivované

Napriek cenovým rozdielom sú prírodné aj kultivované perly pravé drahokamy. Vznikajú ako produkt ustríc a perlorodiek v sladkých i v slaných vodách.

Proces zrodu perly je v prípade kultivovaných aj prírodných perál úplne rovnaký. Rozdiel je len vo vonkajšom podnete. V prípade prírodných perál býva takýmto podnetom najčastejšie zrnko piesku alebo parazit, ktorý vnikne do perlorodky. Ustrica následne začne vylučovať perleť, ktorou vo vrstvách pokrýva cudziu časticu. Oproti tomu kultivované perly vznikajú s ľudským pričinením. Pestovatelia cielene vkladajú do perlorodiek dráždidlá, najčastejšie tkanivo inej ustrice, aby tým podnietili prirodzený rast perly.

Prírodné perly sú dnes mimoriadne vzácne a ojedinelé. Väčšina perlových šperkov sa už vyrába len z kultivovaných perál. To je tiež dôvod, pre ktorý sú prírodné perly potenciálne oveľa drahšie ako ich dopestované náprotivky. Ceny perál však ovplyvňuje celý rad ďalších faktorov.

Faktory určujúce cenu perál

Konečnú cenu perál najvýraznejšie ovplyvňuje ich kvalita. V súčasnosti je zaužívaný systém hodnotenia podľa 7 faktorov, ktoré určuje Americký gemologický inštitút (GIA). Tieto faktory v konečnom dôsledku odrážajú nielen cenu perly, ale aj jej krásu.

Veľkosť perly

Väčšie perly sú vo všeobecnosti drahšie, pretože na ich vytvorenie bol potrebný dlhší čas. Veľkosť perly sa meria v milimetroch, pričom každý ďalší milimeter pridáva perle na hodnote.

Hrúbka perlete

Perlu tvoria jednotlivé vrstvy perlete. Čím sú tieto vrstvy hrubšie, tým je perla odolnejšia, kvalitnejšia a tým aj hodnotnejšia.

Lesk perly

Kvalitnejšie a drahšie perly majú ostrý a jasný lesk. Lacnejšie perly bývajú matnejšie. Lesk je často najpreferovanejším faktorom pri stanovovaní ceny perál, pretože určuje krásu perlových šperkov.

Tvar perly

Perly môžu mať rôzne tvary blížiace sa k okrúhlej symetrii. Najvzácnejšie sú práve tie dokonale okrúhle drahokamy. Mnohí šperkári a zberatelia si ale viac cenia nepravidelné, takzvané barokové perly a to práve pre ich jedinečnosť.

Kvalita povrchu perly

Kvalita povrchu vypovedá o výskyte nedokonalostí na povrchu perly ako sú škvrny či šmuhy. Najvzácnejšie a najdrahšie sú perly s dokonalým povrchom.

Zhoda perál

Zhoda je faktor, ktorý určuje už samotnú cenu perlového šperku. Vypovedá o tom, nakoľko sú perly zladené z hľadiska tvaru, veľkosti, lesku, farby či kvality povrchu. Čím je zhoda jednotlivých drahokamov vyššia, tým je dámsky náhrdelník alebo iný skvost drahší.

Aké sú ceny rôznych druhov perál?

Rôzne druhy perál a ich ceny

Ďalším faktorom, ktorý sa výrazne podpisuje pod cenu šperkov je druh perál. Rozlišujeme sladkovodné a morské perly.

Ceny sladkovodných perál

Sladkovodné perly sú vo všeobecnosti cenovo dostupnejšie. Dôvod je prostý: zatiaľ čo jedna v morských perlorodkách narastie iba jedna, maximálne dve perly, sladkovodné ustrice dokážu vypestovať až 50 perál v jednom rastovom cykle. Priemerná cena sladkovodnej perly sa pohybuje od 30 do 50 eur.

Ceny morských perál

V závislosti od toho, kde sa morské perly pestujú rozlišujeme:

  • morské Akoya perly
  • tahitské perly
  • juhomorské perly

Za najexotickejšie sú považované tahitské perly, ktoré vynikajú svojimi tmavými farbami. Sú tiež známe ako čierne perly a ich ceny sa v priemere pohybujú od 250 do 650 eur.

Akoya perly sú klasické biele morské perly. Pestujú sa v Japonsku a v Číne a ich ceny sa v priemere pohybujú od 100 do 300 eur.

Juhomorské perly sa pestujú vo vodách Austrálie, Indonézie a Filipín. V porovnaní s perlami Akoya sú vzácnejšie najmä vďaka svojej veľkosti. Ceny perál sa v tomto prípade pohybujú od 200 do 450 eur.

Zaujímavosť na záver: Najdrahšiu perlu na svete objavil filipínsky rybár v moriach ostrova Palawan. Merala neuveriteľných 66 cm a jej hodnota je v súčasnosti na úrovni 100 miliónov dolárov.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sú šperky vhodné pre deti?

Šperky pre deti: Áno alebo nie?

Prvé šperky pre deti mali ochrannú funkciu a boli vyrobené z prírodných materiálov ako koža, kamene či pierka. Nosenie šperkov vytvára deťom priestor pre sebavyjadrenie