Smaragd – zelený drahokam s vlastným výbrusom

Smaragd - vzácny drahokam s typickou farbou
Zdieľaj
LinkedIn

Obsah článku

Smaragd patrí spoločne s diamantom, rubínom a zafírom do takzvanej veľkej štvorky vzácnych drahokamov. Kým v súčasnosti sú jeho najväčšie náleziská na území Kolumbie, Brazílie a Zambie, v minulosti sa vo veľkom ťažil v Egypte, kde sú aj jedny z najstarších známych smaragdových baní. Niet preto divu, že v smaragdoch našla zaľúbenie aj legendárna kráľovná Kleopatra. Možno si ju získali svojou jedinečnou zelenou farbou, ktorá je pre ne taká charakteristická.

Zaujímavosť: Smaragd dostal pomenovanie na základe gréckeho „smaragdos“ a francúzskeho „esmeraude“, čo v prekladoch znamená „zelený drahokam“.

Smaragd – základná charakteristika

Smaragd patrí do skupiny berylov. Jeho najväčším poznávacím znakom je zelená farba, ktorá môže mať rôzne odtiene. Tie sa líšia v závislosti od obsahu chrómu a vanádu v jeho štruktúre. Čo sa týka jeho tvrdosti, je tvrdší ako kremeň. Na druhej strane je však veľmi krehký, a preto si vyžaduje citlivé a opatrné zaobchádzanie. Aj z toho dôvodu nie je v rámci šperkov vhodný na každodenné nosenie.

Pre smaragdy sú príznačne charakteristické časté inklúzie – drobné praskliny. Aj kvôli nim sú smaragdy také krehké. Vypovedajú však o ich pravosti a odlišujú ich od syntetických napodobenín. Preto im v žiadnom prípade neznižujú hodnotu.

Vedeli ste, že na zvyšovanie pevnosti sa smaragdy ošetrujú olejom alebo živicou? Spomínané tekutiny dokonalým spôsobom vyplnia drobné inklúzie a drahokam sa tak stane odolnejším.

Zelená farba smaragdu môže mať rôzne odtiene

Smaragd a jeho opracovanie

Vzhľadom na svoju krehkosť predstavuje smaragd do určitej miery značnú výzvu pre klenotníkov, ktorí si trúfnu na jeho opracovanie. Zaujímavosťou je, že na jeho brúsenie bol vymyslený špeciálny výbrus. Označuje sa ako emerald, čo po anglicky znamená práve smaragd.

Zapamätajte si: Výbrus emerald spočíva v obrúsení smaragdu do obdĺžnika alebo štvorca. Následne sa zbrusujú rohy, čo má hneď dvojaký dôvod. Okrem toho, že takéto „skosenie“ pridá smaragdu na kráse, ho ešte aj ochráni pred mechanickým namáhaním a prípadným poškodením. Ako sme totižto spomínali, je veľmi krehký a citlivý.

Najväčšie náleziská smaragdov

Keď ide o najväčšie náleziská smaragdov na celom svete, na prvom mieste je jednoznačne Kolumbia. Táto krajina patrí k jeho najväčším producentom. Za ňou nasleduje Brazília a Zambia. Samozrejme, smaragdy sa vyskytujú aj v iných kútoch sveta – ako v Severnej Amerike a Európe, tak aj v Ázii a Austrálii.

Farba smaragdov

Farba a inklúzie sú tým, čo robí zo smaragdov jedinečné drahokamy. Krásne je na nich aj to, že môžu mať rôzne odtiene. Rozlišujeme napríklad:

  • kolumbijské smaragdy – sýtozelená farba
  • brazílske smaragdy – jemná zelená farba s nádychom žltých odtieňov
  • zambijské smaragdy – jemné modré odtiene
Smaragd sa využíva často v šperkárstve

Smaragdové šperky

Na trhu je síce mnoho šperkov, no tie smaragdové sú jedinečné vo viacerých ohľadoch. Jedným z nich je aj tá skutočnosť, že sa zvyknú dávať ako dary k 20. či 35. výročiu svadby. Najobľúbenejšími sú v tomto prípade smaragdové náušnice, no v úzadí nie sú ani smaragdové náramky a náhrdelníky.

Náš tip: Pokiaľ si náhodou smaragd, resp. smaragdové šperky, nemôžete dovoliť alebo hľadáte cenovo dostupnejší, no stále krásny, doplnok k určitým smaragdovým náušniciam, prípadne k smaragdovému náramku či náhrdelníku, odporúčame vám siahnuť po zelených korálkach.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú nadčasové šperky

5 nadčasových šperkov, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Nadčasové šperky predstavujú klasické doplnky, ktorých popularita prechádza naprieč módnymi sezónami. „Must have“ každej klasickej dámskej šperkovnice pozostáva z perlového náhrdelníka, kruhových náušníc a tenisového