- Najväčším spotrebiteľom diamantov sú Spojené štáty americké.
- Kvalitný rubín je drahší ako diamant podobnej veľkosti.
- Takmer 10 miliárd ton zlata je pochovaných v oceánoch.
Šperky tvoria dôležitú súčasť outfitov. V minulosti však mali úplne inú funkciu. Niektoré krajiny používali šperky na vyplatenie vena, niektoré zas na odvrátenie zla, iné naopak ako vyjadrenie statusu v spoločnosti.
Obsah článku
Zaujímavosti o šperkoch
Nech je váš dôvod nosenia šperkov akýkoľvek, módne doplnky ako také majú svoj význam. Spoznajte ich bližšie vďaka týmto zaujímavým faktom, o ktorých ste možno nevedeli.
Slovo šperk pochádza z francúzskeho slova „jouel“, čo znamená hračka
Slovo šperk alebo klenot je odvodené od francúzskeho slova „jouel“, ktoré sa prekladá ako hračka. Je to najmä z toho dôvodu, že šperky si mohli v minulosti dovoliť len bohatí ľudia, ktorí považovali bižutériu a rôzne doplnky za hračky.
24-karátové zlato je dostatočne mäkké na to, aby ste ho mohli ohnúť rukami
Preto sa na výrobu zlatých šperkov používa zlato v kombinácii s inými kovmi – takáto zliatina sa stane podstatne odolnejšou. Šperky zo zlata sa v klenotníctve považujú za najpreferovanejšiu voľbu, ktorá nespôsobuje alergické reakcie. V mnohých medicínach sa tekuté zlato používa pri liečbe reumatoidnej artritídy.
Zaujímavosťou je, že zlato sa nachádza na všetkých 7 kontinentoch, pričom až 80 % zlata stále nie je vyťažených.
Rubín a zafír sú tie isté kamene
Videli ste niekedy rubín a zafír vedľa seba? Napriek tomu, že majú úplne inú farbu, ide v podstate o tie isté kamene tvorené z rovnakého minerálu korundu. Rozdiel je len v sfarbení. Zatiaľ čo Zafír má modrú farbu vďaka obsahu železa a titánu, rubín je červený kvôli vyššiemu obsahu chrómu. Z oboch týchto nádherných kameňov sa vyrábajú dychberúce šperky, ako napríklad prstene, náušnice či náhrdelníky.
Perly sú jediným organickým drahokamom
Čo to znamená? Že perly sú jediným drahokamom, ktorý pochádza zo živého zvieraťa.
Platina je vzácnejšia ako iné drahé kovy
Platina je oveľa vzácnejšia než sa zdá. Dokonca, je vzácnejšia aj ako ostatné drahé kovy. Ročná produkcia platiny je pritom 15-krát menšia ako u zlata a 100-krát nižšia ako u striebra. Na výrobu šperkov z platiny sa využíva 90- až 95-percentná platina.
Za najväčší diamant sa považuje Cullinan
Najväčší diamant, aký sa kedy našiel, je známy ako Dávidova hviezda alebo Cullinan I. Mal ohromných 3 106,75 karátov, pričom dodnes je najväčším bezfarebným brúseným diamantom na svete. Cullinan bol prvýkrát predstavený kráľovi Edwardovi VII. Teraz je súčasťou korunovačných klenotov Spojeného kráľovstva.
Šperky a ďalšie zaujímavé fakty
- Najstarším známym šperkom, aký bol kedy nájdený, je korálkový náhrdelník z mušlí Nassarius.
- Diamanty nie sú len biele a číre. Na trhu nájdete rôzne farebné kúsky. Farba diamantu sa totiž mení v závislosti od jeho chemického zloženia.
- Len jeden z milióna vyťažených diamantov končí v šperkoch.
- Čisté zlato má žltú farbu. Na výrobu šperkov Rose Gold sa používa zliatina medi s čistým zlatom.
- Najdrahší zásnubný prsteň dostala Mariah Carey od Jamesa Parkera. Prsteň stál 10 miliónov dolárov. Napriek tomu sa pár nikdy nevzal.
- V niektorých afrických kultúrach sú šperky ako náušnice znakom mužnosti, zdatnosti a moci. V iných kultúrach sú zas náušnice u mužov považované za zženštilé.