- Bezkonkurenčne najväčším predajcom šperkov na svete je spoločnosť LVMH, ktorá vznikla fúziou spoločností Louis Vuitton a Moët Hennessy. V súčasnosti má vo svojich pobočkách viac ako 150 000 zamestnancov.
- Globálny trh so šperkmi má v súčasnosti hodnotu takmer 300 miliárd dolárov.
- K najväčším šperkárskym firmám sveta sa radí aj spoločnosť Pandora, ktorá spomedzi svojich konkurentov vyniká cenovou dostupnosťou.
Vedeli ste, že prvé šperky boli vyrobené už 100 000 rokov pred Kristom? Šperkárstvo sa považuje za jedno z najstarších umení. Zatiaľ čo v počiatkoch išlo o primitívne guľôčky z ulít, dnešné šperky sú také komplikované, nakoľko to len ľudská predstavivosť dovoľuje. Prenikli do rôznych sfér nášho života. Spájajú sa s významnými životnými udalosťami, sú nielen symbolmi lásky, ale aj moci či majetku, stávajú sa rodinným dedičstvom aj súčasťou našich všedných dní. Šperkársky sektor vďaka popularite tejto komodity doslova prekvitá. Ročný obrat v tomto odvetví sa počíta na státisíce dolárov. Viete, ktoré spoločnosti si z pomyselného koláča ukrajujú najviac? Najväčší predajcovia šperkov na svete – zoznámte sa.
Obsah článku
LVMH
LVMH je bezkonkurenčným svetovým lídrom v oblasti predaja luxusného tovaru. Okrem šperkov ponúkajú celý rad ďalších komodít ako sú hodinky, móda, parfumy a kozmetika, víno a liehoviny. Samozrejme všetko v luxusnej kvalite a cene. Koncern má svoje sídlo v Paríži a vznikol v roku 1987 spojením spoločností Louis Vuitton a Moët Hennessy. V súčasnosti vlastnia stovky predajní šperkov po celom svete a ich príjmy v tomto odvetví sa počítajú na milióny dolárov ročne. Ich šperkársky a hodinársky dom zlučuje značky Chaumet, Tag Heuer, Zenith, Bvlgari, Hublot, Fred a od roku 2021 aj Tiffany & Co.
Rajesh Exports
Indický nadnárodný maloobchodný predajca zlata Rajesh Exports má svoje sídlo v Bangalore. Navrhovaniu, zušľachťovaniu a predaju zlata a šperkov sa venuje od roku 1989. Spoločnosť vznikla ako malá rodinná firma dvoch bratov sídliaca v ich garáži a zamestnávajúca 10 ľudí. O rok neskôr otvorili maloobchodný predaj a expandovali priam závratnou rýchlosťou. V súčasnosti spracúvajú viac ako tretinu všetkého zlata na svete.
Chanel
Jedna z najslávnejších módnych značiek na svete, ktorej meno sa spája so skutočnou ikonou dámskej módy, má dnes svoje sídlo v Londýne. Coco Chanel založila svoj módny dom v roku 1909 a rok na to si otvorila vlastný butik v Paríži. Primárne sa venovala návrhom a predaju dámskych konfekcií, ktoré boli v tom období priam revolučné, elegantné a nadčasové. V šperkárskom odvetví debutovala v roku 1932 kolekciou Bijoux de Diamants, ktorá je na trhu doteraz. Súčasní majitelia značky sú potomkovia Pierra Wertheimera, obchodného spoločníka Coco Chanel a tvorcu ikonického parfumu Chanel N°5.
Chopard
Švajčiarska značka Chopard bola založená v roku 1860 Louisom-Ulysse Chopardom. Na popularite získala najmä vďaka dámskym a vreckovým hodinkám. Poznávacím znamením hodiniek Chopard sú voľne plávajúce diamanty za sklíčkom. Možno ste už o nich počuli ako o „Happy Diamonds“. V šperkárskom sektore sa značka preslávila používaním zlata z etických zdrojov, pričom jej cieľom je vyvinúť trvalo udržateľné zlato pre všetky svoje produkty.
Pandora
Mimoriadne obľúbená šperkárska značka Pandora láka najmä svojou širokou variabilitou a dostupnosťou. Spoločnosť sídli v Kodani a pod jej vznik sa v roku 1982 podpísali manželia Per a Winnie Enevoldsenoví. Keď založili v meste Copenhagen malý šperkársky obchod, ani netušili, že položili základy pre značku svetového mena. Svetový trh si podmanili najmä náramky Pandora s príveskami, ktoré uzreli svetlo trhu v roku 2000. V nasledujúcom období sa rozbehol veľmi rýchly export do USA, Nemecka aj Austrálie. V súčasnosti sa šperky Pandora predávajú vo viac než 70 krajinách sveta.