Robíte ich aj vy? Najčastejšie chyby pri nosení šperkov

Toto sú tie najčastejšie chyby pri nosení šperkov
Zdieľaj
LinkedIn

Máme podozrenie, že sa stávajú aj vám. Chyby pri nosení šperkov sú jedným z najčastejších módnych omylov. Bývajú spôsobené časovou tiesňou, zlými návykmi alebo jednoducho nedostatkom informácií. Aby ste sa tým najväčším faux pas dokázali vyvarovať, poďte sa s nami pozrieť, aké chyby pri nosení šperkov robia ženy najčastejšie. Posuniete sa vďaka tomu na vyššiu módnu úroveň?

Obsah článku

Chyby v starostlivosti o šperky

Základom starostlivosti o šperky je poznanie, z akého kovu je daný šperk vyrobený. Ak netušíte, či ide o biele zlato, striebro, alebo bižutériu, len ťažko môžete váš šperk správne čistiť a skladovať.

Nesprávne skladovanie šperkov

Mnohé ženy hľadajú miesto pre svoje šperky v kúpeľni. Praktické, ale chybné riešenie! Vzdušná vlhkosť neprospieva najmä strieborným šperkom a bižutérii. Rýchlejšie stratia na lesku a farbe. Zatiaľ čo striebro budete dlhšie čistiť, vaša bižutéria môže byť pri takomto zaobchádzaní úplne znehodnotená.

Chybou je tiež skladovať šperky spoločne v jednej šperkovnici. Tvrdšie materiály, ako sú niektoré druhy kameňov, ľahko poškriabu tie mäkšie, ako napríklad striebro alebo zlaté šperky. Odporúčame vám preto skladovať každý šperk v samostatnej škatuľke alebo vo vrecúšku tak, aby nebol v kontakte s inými kúskami ani s prúdiacim vzduchom plným prachu a mikronečistôt.

Náš tip: Náhrdelníky si pred odložením vždy zapnite. Predídete tak ich pomotaniu a prípadnému poškodeniu.

Nesprávne čistenie šperkov

Usadeniny mydla a čistiacich prostriedkov, prach, zvyšky kozmetických prípravkov, kožný maz a rôzne ďalšie nečistoty. To všetko sa neustále usádza na vašich šperkoch a obrovskou chybou je ľahostajnosť. Ak si znečistenie nevšimnete, môžete mať istotu, že niekto z vášho okolia áno. Najväčšou chybou pri čistení šperkov je, ak to nerobíte dostatočne často alebo ich dokonca nečistíte vôbec.

Okrem bežného čistenia teplou vodou, jemným mydlom a mäkkou handričkou by ste si aspoň raz za pár mesiacov mali nájsť čas aj na dôkladnejšie vyčistenie šperkov a bižutérie. A tu sa dostávame k ďalšej veľkej chybe, ktorou je nesprávna technika čistenia. Ideálne je použiť špeciálny prípravok v závislosti od kovu, z ktorého je šperk vyrobený. Zabudnite na zubnú pastu, sódu bikarbónu či alkohol. Ak si neviete s čistením vášho šperku poradiť, najmä tie vzácnejšie kúsky vám odporúčame zveriť raz za čas do rúk klenotníka.

Chyby v nosení šperkov

S chybami v nosení šperkov sa stretávame častejšie ako by ste možno očakávali. Ženy nosia šperky na nesprávnych miestach, v nevhodných kombináciách aj k nesprávnym outfitom.

Jednou z častých chýb pri nosení šperkov je ich nosenie počas kúpania či sprchovania

So šperkami do vody

Jedným zo spoľahlivých spôsobov, ako svoje šperky poškodiť, je nosiť ich pri kúpaní sa či sprchovaní sa. Do bazéna, vírivky ani do sprchy by ste si rozhodne šperky ani bižutériu brať nemali. Chlór, kozmetické prípravky, kúpacie soli či slaná voda, to všetko môže spôsobiť zafarbenie či poškriabanie povrchu. Riskujete, že vaše šperky už nikdy nebudú také krásne ako predtým.

Príliš veľa šperkov

Menej je viac. Ak sa neviete rozhodnúť, či si vziať ešte jeden náramok alebo ďalší prsteň, nerobte to. V závislosti od príležitosti vám úplne postačia dva alebo tri príjemne zladené kúsky. Vyhnete sa tak nevkusnému efektu vianočného stromčeka. Aj s najdrahšími šperkami budete vyzerať lacno, ak to preženiete.

Nesprávne zvolené farby

Nie všetky farby pristanú práve vašej pleti. Zmierte sa s tým a nezabúdajte na to už pri nákupe šperkov a bižutérie. Chladnejším tónom pleti vyhovuje striebro, biele zlato a bižutéria v strieborných farbách. Ženy s teplejším tónom pleti zas môžu siahnuť po zlate, ružovom zlate a dokonca aj po medených či mosadzných tónoch. Len dámy s neutrálnou pleťou sa môžu hrať s kombinovaním zlata a striebra, ktoré je teraz mimochodom IN.

Nesprávne zvolené šperky k outfitu

Veľa žien nosí šperky, ktoré sa bijú alebo naopak príliš prelínajú s farbou ich oblečenia. Aj krásne perly stratia na cvengu, ak ich skombinujete s bielym topom. Alebo si predstavte mohutný zlatý náhrdelník na zdobenej blúzke. Krok vedľa! Vyhýbajte sa kombinácii výrazných šperkov a pestrých potlačí.

Nesprávne zvolené náušnice k účesu

Náušnice by mali s vaším účesom dokonale harmonizovať. Hoci by ste zvolili aj subtílnejší model, dámske náušnice sa nosia na tak viditeľnom mieste, že musia byť dokonale zladené. Ak máte voľne rozpustené vlasy, zabudnite na dlhé visiace náušnice, ktoré budú vo vašom účese pôsobiť chaoticky. Uprednostnite menšie, nenápadné napichovacie náušničky. Na druhej strane, ak máte vyčesaný drdol alebo vypnutý spoločenský účes, naberte odvahu na odvážnejší model náušníc, ktorý vyplní miesto medzi vaším uchom a krkom.

Nesprávne zvolený náhrdelník k výstrihu

Iste máte v šperkovnici váš obľúbený náhrdelník. Každá žena ho má. Pamätajte však na to, že sa nehodí ku každému výstrihu. Krátky náhrdelník bude v hlbokom výstrihu pôsobiť stratene, zatiaľ čo dlhý náhrdelník naruší symetriu menšieho okrúhleho alebo hranatého dekoltu. Zadovážte si do vašej šperkovnice rôzne typy a dĺžky náhrdelníkov, ktoré si budú rozumieť s rôznymi výstrihmi. Rýchlo zistíte, že váš šatník bude oveľa zaujímavejší a štýlovejší.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Toto sú šperky tejto jesene

Jesenné šperky: Čo nosiť v roku 2024

Zdieľaj LinkedIn Sezóna jeseň/zima 2024 dáva zbohom tichému luxusu, ktorý nahradí výraznými šperkami. V kolekciách jesenných šperkov hrajú hlavnú úlohu perly, výrazné prívesky a komplikované