- Každá z farieb môže o vás niečo vypovedať.
- Zatiaľ čo výber farieb môže odzrkadliť vašu osobnosť, samotná farba dokáže ovplyvniť vašu náladu.
- Studené farby sa považujú za upokojujúce, teplé odtiene zase za aktivujúce.
Premýšľali ste niekedy o tom, prečo si opakovane volíte určité farby šperkov? Každá z nich o vás niečo hovorí, odzrkadľuje časť vašej osobnosti, vaše postoje a emócie. Ale vplýva nosenie červeného prívesku alebo modrého náramku aj na vaše okolie? A môže farba šperku ovplyvniť vašu náladu a aktivitu počas dňa? Odpovede prináša psychológia farieb v šperkárstve. V nasledujúcich riadkoch vám ju predstavíme bližšie.
Obsah článku
Psychológia farieb
Výber farieb odzrkadľuje vašu osobnosť a psychiku. Farba zas spätne ovplyvňuje náladu, emócie, aktivitu a vyvoláva rôzne dojmy u vášho okolia. Farebnosť je jedným z najsilnejších atribútov v prostredí. Jednotlivé odtiene môžu upokojovať, vzrušovať, tlmiť, vyvolávať chuť do jedla či dokonca pocit tepla alebo chladu.
Vedci zistili, že u ľudí vystavených určitým farbám prebiehajú fyziologické reakcie. V preklade to znamená, že farby na nás vplývajú nielen na psychickej, ale aj na fyzickej úrovni. Pôsobením určitých odtieňov sa môže zrýchliť alebo naopak spomaliť činnosť srdca, dýchanie začne byť rýchle a plytké alebo pomalé a hlboké, mení sa dokonca aj svalový tonus.
Psychológia farieb v šperkárstve: Význam jednotlivých farieb
Zatiaľ čo studené farby sa považujú za upokojujúce, teplé odtiene sú tie aktivujúce, nabité emóciami a energiou. Spájajú sa s pocitom tepla a vášne.
Šperky v modrej farbe
Modrá farba evokuje more a oblohu. Prináša pokoj, stabilitu, dôveru a pocit bezpečia. Vyvoláva dojem spoľahlivosti, preto býva často využívaná v marketingu.
Modré šperky sú vhodné, ak chcete vyvolať dobrý dojem a v situáciách, keď sa chystáte robiť závažné rozhodnutia. Môžete ich zvoliť napríklad na pracovný pohovor, na skúšku či na dôležité obchodné stretnutie.
Modrú farbu v šperkoch najčastejšie prezentuje zafír, modrý zirkón, akvamarín či lapis.
Šperky v zelenej farbe
Zelená farba evokuje prírodu a peniaze. Prináša rast, plodnosť, štedrosť a zdravie. Zelenej farbe sa tiež pripisujú upokojujúce účinky.
Zelené šperky si vyberajte v situáciách, keď potrebujete na iných pôsobiť vyrovnane a harmonicky. Sú tiež vhodné v dňoch, keď očakávate vyššiu dávku stresu a napätia. Zelený náramok vám pomôže upokojiť sa a všetko zvládnete rozvážnejšie.
Zelená farba býva do šperkov vsadená často v podobe zeleného achátu, zeleného kremeňa či smaragdu.
Šperky v červenej farbe
Červená je farbou silných emócií, lásky a vášne. Môže však evokovať aj silu, odvahu a hnev. Červené šperky aktivizujú, motivujú k húževnatosti a k dosahovaniu cieľov. Stimulujú emócie a motiváciu konať.
Červené šperky sú mimoriadne vhodné pri súťažiach a vo všetkých situáciách, kde sa potrebujete povzbudiť k prekonávaniu iných alebo samých seba. Doplnky tejto farby môžete zvoliť aj na romantický večer vo dvojici.
Červená farba býva vsadená do šperkov v podobe rubínu, jaspisu alebo červeného achátu.
Šperky v žltej farbe
Podľa psychológie farieb je žltá odtieňom optimizmu, šťastia a radosti. Predstavuje prílev tepla, pozitívnej energie, ale aj tvorivosti a hravosti. Pôsobenie žltej zlepšuje schopnosť sústredenia a zvyšuje sebavedomie.
Žlté šperky sú veľmi dobrou voľbou, ak chcete pôsobiť ako pozitívny, optimistický a kreatívny človek. Mimoriadne vhodné sú do situácií, ktoré si vyžadujú nové nápady a inovatívne spôsoby uvažovania.
Žltú farbu nájdete v šperkoch aj v podobe kovov, z ktorých najobľúbenejšie je samozrejme žlté zlato. Z kameňov reprezentuje žltú napríklad citrín, žltý topás alebo žltý achát.
Šperky v ružovej farbe
Ružová je farbou ženskosti, nehy a tých najsladších citov. Prezentuje sa tiež ako farba náklonnosti a romantiky.
Ružové šperky sú mimoriadne vhodné na romantické rande, ale aj na príjemné večerné stretnutie s priateľmi. Uspejete s nimi, ak chcete zapôsobiť svojou ženskou jemnosťou.
Suverénnym zástupcom ružovej v šperkárstve je ruženín, ale prekrásny je aj turmalín či ružový zafír.