- Síce nie sú na trhu takými veľkými hráčmi, ako napríklad spoločnosť LVMH, no ich fanúšikovské a zákaznícke základne svojím spôsobom pripomínajú „nekončiace kruhy“.
- Keď ide o najväčších predajcov šperkov na svete, nemožno opomenúť francúzsku spoločnosť Cartier. Výrobky tejto značky sa predávajú vo viac než 300 pobočkách.
- Medzi najvplyvnejšie šperkové spoločnosti patrí aj Harry Winston s prezývkou „Kráľ diamantov“.
V jednom z našich starších článkov sme vás informovali o 5 najväčších predajcoch šperkov na svete. Vzhľadom na to, že svetová šperkárska špička je ale podstatne širšia, podelíme sa s vami o ďalších 5 obrovských výrobcov. Vydáme sa za nimi do Francúzska, Hongkongu, USA aj Milána. Spoznáte niektorých z nich? Myslíme si, že minimálne názov prvého z nich vám bude viac než povedomý.
Obsah článku
Cartier
Pôvodne francúzsky výrobca luxusných šperkov a hodiniek prišiel na trh ešte v roku 1874 pod taktovkou Louisa-Francoisa Cartiera. Spoločnosť dodnes nesie meno tejto slávnej klenotníckej rodiny, hoci jej kontrola nad firmou sa skončila ešte v roku 1964. Aktuálnym vlastníkom značky Cartier je Swiss Richemont Group. Šperky Cartier vynikajú vysokokvalitnými materiálmi a špičkovým remeselným spracovaním. Predávajú sa vo viac než 300 pobočkách v 125 krajinách sveta a ročný obrat sa počíta v miliardách dolárov.
Chow Tai Fook
Skupina Chow Tai Fook vám pravdepodobne nie je známa. Ide o súkromne vlastnený konglomerát so sídlom v Hongkongu, ktorý sa okrem klenotníctva orientuje aj na nehnuteľnosti, dopravu či energetiku. Spoločnosť bola založená v roku 1929 v Guangzhou v Číne. V šperkárskom odvetví sa preslávila novým štandardom čistoty zlata, keď začala predávať šperky s podielom 999,9, ktoré vynikali priam dokonalým remeselný spracovaním. Chow Tai Fook je toho času v rukách Henryho Chenga, ktorý je vnukom zakladateľa.
Signet
Spoločnosť Signet je suverénne najväčším predajcom diamantových šperkov na svete. Sídli v Ohiu v Spojených štátoch a prevádzkuje viac ako 3 300 predajných pobočiek. Vznikla ako skupina Ratner v roku 1949 pod vedením Geralda Ratnera. V roku 2008 sa centrála firmy presťahovala do USA, kde sídli väčšina jej značiek. Možno sú vám známe mená ako Kay Jewelers, Zales alebo Piercing Pagoda. Všetky tieto klenotnícke značky patria v súčasnosti práve pod spoločnosť Signet a ročne jej produkujú zisky rádovo v miliardách dolárov.
Harry Winston
Existuje len málo klenotníckych spoločností, ktorých slávu a prosperitu možno pripísať jednej jedinej osobe. Harry Winston je jednou z nich. Jej zakladateľ a menovec patril počas svojho života medzi najlepších dizajnérov a remeselníkov na svete. Hovorí sa, že už v 12-tich rokoch rozpoznal pravý smaragd od falzifikátu. Po prevzatí rodinného podniku sa stal známy ako „Kráľ diamantov“ a „Klenotník hviezd“. Harry Winston je dodnes jedným z najlepších klenotníctiev sveta. Sídli v New Yorku a od roku 2013 patrí k skupine Swatch Group.
Buccellati
Značka Buccellati má svoj domov v Miláne, kde si súčasne získala status najlepšieho klenotníka. Spoločnosť sa zrodila v roku 1919 pod vedením Maria Buccellatiho, ktorému sa v priebehu niekoľkých rokov podarilo z malého klenotníctva vybudovať globálnu značku s obchodmi po celom svete. Rodinný podnik má do dnešného dňa v rukách jeho syn Andrea Buccelatti, ktorý je súčasne jeho kreatívnym riaditeľom. Šperky Buccellati sú známe tým, že neobsahujú nedotknuté zlato. Každý jeden kúsok je krásne gravírovaný.