Ako vybrať šperky na ples: Spoznajte 3 zlaté pravidlá

Poradíme vám, ako vyberať šperky na ples
Zdieľaj
LinkedIn

Coco Chanel raz povedala, že žena môže byť príliš prezdobená, ale nikdy nemôže byť príliš elegantná. Dnes sme sa rozhodli ísť v intenciách slov tejto progresívnej módnej ikony, aby sme vám pomohli s vkusným doladením vášho outfitu na ples. Výber večernej róby, vhodných topánok aj skúšku účesu už máte za sebou a teraz bezradne postávate pred zrkadlom a premýšľate, aké šperky na ples zvoliť? Ako sa vyhnúť neželanej prezdobenosti „á la vianočný stromček“ a pritom víťazne zaskórovať priamo do brány štýlovej elegancie? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Obsah článku

Šperky na ples: Tri zlaté pravidlá

Kým sa bližšie pozrieme na jednotlivé typy šperkov a ponúkneme vám návod, ako ich správne zladiť s účesom a so šatami, zrekapitulujme si zlaté pravidlá kombinovania.

Šperk šaty dopĺňa, nesúťaží s nimi

Nie je náhoda, že šperkom a bižutérii hovoríme módne doplnky. Ich hlavnou úlohou je váš outfit doplniť a elegantne pozdvihnúť. Hoci výraznejšie kúsky môžu celkovému vzhľadu dominovať, vždy musia byť zvolené tak, aby harmonizovali s prvkami šiat. Nájdite detail, ktorý chcete na svojich šatách podčiarknuť a urobte to tým, že doplníte kvalitné šperky alebo bižutériu. Ak si napríklad vyberiete trblietavé šaty, ktoré krásne odrážajú svetlo v zlatej farbe, zvoľte si zlatý šperk.

Menej šperkov, viac elegancie

Mnohé ženy majú pocit, že slávnostná večerná príležitosť si pýta všetko a veľa. Výsledkom je spomínaný efekt prezdobenosti, ktorý pôsobí viac chaoticky ako elegantne. Ak ste si vybrali jednoduchšie monochromatické šaty, môžete sa so šperkami na ples trochu vyhrať. Ani v tomto prípade si však neberte viac než tri kúsky, ktoré budú spolu vkusným spôsobom ladiť. V prípade honosných, do detailov zdobených šiat, buďte pri výbere šperkov ešte striedmejšia. Možno budete prekvapená, ale šperky na ples nie sú povinné!

Kráľom môže byť len jeden

Ak ste si vybrali jemnejšie, menej nápadné šaty, ktorých zaujímavý prvok plánujete vyzdvihnúť výrazným šperkom, zvoľte si vždy len jeden dominantný kúsok. Napríklad, pekný výstrih podčiarknete masívnejším náhrdelníkom. V tom prípade už ale siahnite po menej výrazných náušniciach a vkusne ladiacom náramku alebo prsteni. Nezabúdajte, že hlavnú rolu v celkovom outfite môže hrať len jeden šperk. V opačnom prípade sa vaše šperky pobijú a diskvalifikovaná budete vy.

Ako zvoliť jednotlivé typy šperkov na ples

Základnú mantru kombinovania šperkov sme si ujasnili, teraz je čas doladiť vaše plesové šaty, aby ste sa mohli stať kráľovnou večera. Ak sú vaše šaty farebné, vyberte si z nich jeden tón, v ktorom budete voliť aj vaše šperky. Pri jednoduchších jednofarebných šatách sa môžete vyhrať s farbami kameňov, ktorými váš outfit rozžiarite. Nezabúdajte však, že by mali vkusne ladiť aj vaše doplnky navzájom. Pritom ale nemusia byť nevyhnutne v jednej farbe.

Náušnice na ples

Výber náušníc ovplyvňujú detaily šiat a voľba účesu. K šatám, ktoré majú vrchnú časť výrazne zdobenú, by ste mali voliť menej nápadné náušnice. Jednoduchšie náušnice zvoľte aj vtedy, ak si plánujete nechať rozpustené vlasy. Masívnejšie šperky by sa vám mohli zamotať do účesu, čo bude pôsobiť rušivo a neupravene. Výrazné visiace náušnice si budú výborne rozumieť s odhalenými ramenami a s vyčesanými vlasmi.

Náhrdelník na ples

Náhrdelník je najobľúbenejším kúskom bižutérie na ples. Pri jeho výbere vás opäť najspoľahlivejšie usmernia plesové šaty. K šatám bez ramienok pristanú masívne, kamienkami vykladané náhrdelníky. Jednoduchšie voľné šaty s hlbokým výstrihom si budú krásne rozumieť s viacvrstvovými náhrdelníkmi. Dosiahnete tak look gréckej bohyne. Šaty s menším výstrihom, s ramienkami alebo s rovným výstrihom si zas porozumejú s jednoduchším, kratším náhrdelníkom. Zvoliť môžete napríklad klasickú zlatú retiazku alebo elegantný perlový náhrdelník.

Náramok na ples

Hoci ponuka náramkov je na aktuálnom trhu mimoriadne široká, nezabúdajte, že na plese chcete vyzerať elegantne. Nenechajte sa preto zlákať k prvoplánovým kúskom, ktoré vám narušia výslednú harmóniu outfitu. Hoci je náramok ďalej od tváre a krku, mal by byť vždy dokonale zladený s ostatnými kúskami. Výber náramku výrazne ovplyvňujú aj rukávy na šatách. Náramky sa hodia najmä k šatám na ramienka, aby opticky vyplnili prázdne miesto na vašich rukách. Ak sú rukávy dlhé, náramok radšej nechajte doma. Jemné šaty si zas pýtajú len jednoduchý, menej nápadný náramok. Majestátna plesová róba si bude rozumieť aj s masívnym vykladaným kúskom.

Prsteň na ples

Ak sa pri kombinovaní šperkov na ples rozhodujete, či vaše ruky ozdobíte náramkom alebo prsteňom, my sa prihovárame za prsteň. Predstavuje menej tradičné riešenie s ambíciou vniesť do outfitu dávku ženskosti a romantiky. Nebojte sa ani výraznejšieho kúsku s masívnejším farebným kameňom. Aj ten by ste mali, samozrejme, vkusne zladiť s ostatnými detailmi šiat a šperkov. S množstvom prsteňov to ale nepreháňajte.

Náš tip na záver: Hoci správne zvolené šperky na ples sú rozhodne dôležité, vašou najväčšou ozdobou bude úsmev na tvári. Nezabudnite sa preto na plese usmievať!

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Návrat hore