- Príbeh opálových šperkov sa začal písať už v staroveku.
- Opály sú dnes považované za symbol jedinečnosti a kreativity.
- Šperky s opálmi si kvôli jemnosti týchto drahokamov vyžadujú zvláštnu starostlivosť.
Fascinujúca hra farieb a dúhový lesk. Šperky s opálmi vynikajú svojou jedinečnosťou, farebnosťou a prirodzeným nedotknutým pôvabom. Dúhovo sfarbené drahokamy sa považujú za najcennejšie, keď sa nosia vo svojom autentickom stave bez vylepšení a úprav. Vedeli ste, že v šperkárstve sa využívajú už celé tisícročia? V tomto článku preskúmame históriu opálových šperkov bližšie a povieme si viac o samotných opáloch aj o tom, ako sa o tieto skvosty starať, aby si zachovali svoju krásu a lesk po celé desaťročia.
Obsah článku
História šperkov s opálmi
Archeologické objavy dokazujú, že opály vkladali do svojich šperkov už starovekí Gréci a Rimania. V Ríme boli tieto dúhové kamene považované za symbol nádeje a čistoty. Gréci zas verili, že opál im poskytne silu predvídavosti a ochranu pred chorobami. V stredoveku boli mimoriadne cenné a tvorili súčasť kráľovských klenotov.
Dostupnosť opálov sa zvýšila v 19. storočí, v dôsledku čoho sa stali obľúbenou voľbou pre zásnubné prstene a šperky pre výnimočné príležitosti.
V modernom šperkárstve sú opály oceňované najmä pre svoju výnimočnú a jedinečnú krásu. Opál sa považuje za symbol kreativity a inšpirácie, keďže svojou jedinečnou farebnosťou podnecuje tvorivosť. Žiadne dva opály nie sú úplne rovnaké a tak je každý šperk s opálom považovaný za výnimočné umelecké dielo.
Opály: Najkrajšie dúhové drahokamy
Ak túžite vniesť do svojej šperkovnice jedinečnú farebnosť, tou správnou voľbou môžu byť pre vás práve opálové šperky. Opály demonštrujú individualitu, čím sa odlišujú od ostatných drahokamov, ktorých hodnota sa odvíja predovšetkým od čistoty, farby a brusu. Ich pôvab je založený na jedinečnom kaleidoskopickom tanci farieb, ktorý u žiadnych dvoch kameňov nie je rovnaký.
Ako sa rodia opály
Proces tvorby opálu začína presakovaním vody bohatej na oxid kremičitý do štrbín v zemskej kôre. Keď sa voda postupne vyparí, zostáva v zemi len kremičitá usadenina. Opakovaním tohto javu sa postupne vytvárajú vrstvy oxidu kremičitého až vznikne pevné minerálne ložisko, ktoré nazývame opál.
Tento proces trvá v prírode milióny rokov a jeho výsledkom nemusí byť len dúhovo sfarbený drahokam. Opály môžu mať aj rozmanité pevné sfarbenie, ktoré sa pohybuje od odtieňov bielej, žltej, oranžovej a ružovej cez červenú až po sýtu čiernu. Najkrajšie dúhovo sfarbené opály sa dnes ťažia v Austrálii, odkiaľ pochádza až 95 % týchto drahých kameňov.
Nevýhody opálov
Popri nádherných odleskoch a jedinečnej farebnosti majú opály aj svoje slabšie stránky. Z pohľadu šperkárov to je predovšetkým ich nižšia tvrdosť. Opály dosahujú na Mohsovej stupnici úroveň 5,5 – 6,5. Relatívne ľahko tak môže dôjsť k ich poškriabaniu najmä v kontakte s inými šperkmi.
Druhou nevýhodou opálov je vyšší podiel vody v zložení. Opál drahokamovej kvality bežne obsahuje 6 – 10 % vody, kvôli ktorej je málo odolný voči väčším zmenám teploty.
Šperky s opálmi si preto vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Pri dodržaní istých podmienok sa však z ich krásy budete tešiť celé desaťročia.
Ako sa starať o šperky s opálmi
- Aby ste predišli ich poškriabaniu a poškodeniu, skladujte opálové šperky samostatne v mäkkých textilných vrecúškach alebo separátnych oddeleniach vašej šperkovnice.
- Nezabúdajte na pravidelné, ale šetrné čistenie šperkov s opálmi. Svoje dúhové skvosty najprv umyte vo vlažnej mydlovej vode, následne opláchnite a dôkladne vysušte.
- Zabráňte kontaktu šperkov s vodou. Šperky s opálmi si skladajte pred každým umývaním, sprchovaním a plávaním.
- Zabráňte kontaktu opálov s agresívnymi chemikáliami a čistiacimi prostriedkami v domácnosti.
- Nevystavujte šperky s opálmi prudkým zmenám teploty. Drahokam môže prasknúť alebo zmeniť farbu.
Užitočná rada na záver: Krehkosť opálov berte do úvahy už pri výbere opálových šperkov. Uprednostnite také druhy šperkov, ktoré nie sú pri bežnom nosení zvlášť namáhané (vhodnejšie ako prstene sú napr. opálové náušnice alebo prívesky s opálmi). Dobrou voľbou sú aj opálové šperky na príležitostné nosenie. Vybrať si tiež môžete kúsky, ktoré poskytujú drahokamu zvláštnu ochranu, napr. prstene a prívesky s opálom zasadeným v rámčeku, na tvrdej podložke s vyvýšenými okrajmi a podobne.