- Slovo opál údajne pochádza z latinského slova opalus.
- Boulder opál je jediný opál, ktorý dokáže zobraziť všetky farby dúhy v rámci jedného kameňa.
- V roku 1912 sa opál stal oficiálnym kameňom mesiaca október.
Opál, ktorý nemá definovanú kryštalickú štruktúru, je amorfný drahý kameň z oxidu kremičitého a vody. Ide o minerál, ktorý má prinášať nádej a lásku. Patrí k jedným z najrozmeniteľnejších a najkrajších minerálov vyznačujúcich sa svojou rôznofarebnosťou.
Obsah článku
Opál: Zaujímavosti
Existujú rôzne teórie o pôvode opálu. Zatiaľ čo niektorí ho spájajú so sopkami, galaxiou či silou, iní zase so smolou, nádejou a láskou. Názory na opál sa síce rôznia, no v jednom sa stretajú. Ide o nepredvídateľný a fascinujúci drahý minerál.
História a vývoj opálu
Prvé zmienky o opáloch pochádzajú z obdobia 4000 rokov pred Kristom. Nikto si však nie je istý, či išlo o rovnaký opál, aký obdivujeme v súčasnosti. Dokonca, existujú aj pochybnosti o tom, či je názov opál odvodený z latinského slova „opalus“. Z minulosti však vieme, že opál sa spája s fiktívnym príbehom Anne of Geierstein od Sir Walter Scott, v ktorom tento kameň prinášal smolu a nešťastie.
Pôvod a typy opálu
Austrália patrí medzi najväčšieho vývozcu a výrobcu opálových šperkov, pričom viac než 95 % z nich pochádza práve od protinožcov. Možno ho však vyťažiť aj v Etiópii, Brazílii, Mexiku či na Madagaskare, v Turecku, Peru, Hondurase, v Spojených štátoch a v strednej Európe. Áno, aj na Slovensku. Môže ísť o dva typy opálu:
- bežné opály,
- drahé opály.
Zaujímavosť: Drahé opály majú žiarivú farbu a vykazujú hru farieb – opalescenciu.
Opálové farby a cena opálu
Pri drahých opáloch sa môžete stretnúť s dvomi základnými farbami. Ide o farbu pozadia a hru farieb. Farbu pozadia spôsobujú nečistoty v oxide kremičitom. Na opáloch je zaujímavé, že každý druh má svoju farebnú kombináciu. Natrafiť môžete na rôzny typy:
- mliečny,
- biely,
- čierny,
- drevný,
- ohnivý,
- hyalit a sklený opál,
- dendritický,
- harlekýnový.
V porovnaní s rubínmi alebo smaragdmi je opál nielen vyhľadávanejší, ale zároveň aj drahší a cennejší. Vo všeobecnosti ide o drahé a vysoko cenené kamene. Zaujímavosťou je, že za najvzácnejší sa považuje čierny opál.
Vlastnosti a účinky opálu
V minulosti sa verilo, že opál dokáže liečiť zrak, infekcie a horúčky, reguluje inzulín a čistí krv. Taktiež zvyšuje sebadôveru a sebaúctu. Hovorí sa, že pomáha stimulovať originalitu a kreativitu. Je to karmický kameň, čiže povzbudzuje vyžarovanie pozitívnych emócií a učí, že čo dáte, to sa vám vráti. Opál je tiež predstaviteľom spravodlivosti a harmónie a je ochranným kameňom. Je spájaný aj s láskou, vášňou a túžbou. Nosenie opálu vraj prináša lojalitu, vernosť, nádej, nevinnosť, dôveru a čistotu. Opál je októbrový drahokam spojený so znameniami váhy a škorpión, ktorým prináša silu.
Dámske šperky z opálu
Drahý opál sa využíva najmä v šperkárstve a klenotníctve. Veľmi obľúbené sú šperky pre dámy, ako napríklad náušnice z opálu, náhrdelníky či prstene a opálové náramky. Keďže ide o veľmi krehké kamene, je potrebné ich skladovať samostatne.
Zaujímavosť: Opál je symbolom pre 14. výročie manželstva.
Opál: Fakty o drahom kameni
O opáli je tiež známe, že:
- slovo opál údajne pochádza z latinského slova opalus,
- môže byt vzácny alebo obyčajný,
- sa vyskytuje v mnohých farebných verziách,
- je klasifikovaný ako minerál,
A mimochodom, vedeli ste, že prírodný opál môže prasknúť? Najmä vtedy, ak je vystavený vysokej teplote alebo náhlym zmenám teploty.