Opál: Drahý kameň, ktorý púta pozornosť svojou farebnosťou

Opál patrí medzi najvzácnejšie drahokamy.
Zdieľaj
LinkedIn

Opál, ktorý nemá definovanú kryštalickú štruktúru, je amorfný drahý kameň z oxidu kremičitého a vody. Ide o minerál, ktorý má prinášať nádej a lásku. Patrí k jedným z najrozmeniteľnejších a najkrajších minerálov vyznačujúcich sa svojou rôznofarebnosťou.

Obsah článku

Opál: Zaujímavosti

Existujú rôzne teórie o pôvode opálu. Zatiaľ čo niektorí ho spájajú so sopkami, galaxiou či silou, iní zase so smolou, nádejou a láskou. Názory na opál sa síce rôznia, no v jednom sa stretajú. Ide o nepredvídateľný a fascinujúci drahý minerál.

História a vývoj opálu

Prvé zmienky o opáloch pochádzajú z obdobia 4000 rokov pred Kristom. Nikto si však nie je istý, či išlo o rovnaký opál, aký obdivujeme v súčasnosti. Dokonca, existujú aj pochybnosti o tom, či je názov opál odvodený z latinského slova „opalus“. Z minulosti však vieme, že opál sa spája s fiktívnym príbehom Anne of Geierstein od Sir Walter Scott, v ktorom tento kameň prinášal smolu a nešťastie.

Pôvod a typy opálu

Austrália patrí medzi najväčšieho vývozcu a výrobcu opálových šperkov, pričom viac než 95 % z nich pochádza práve od protinožcov. Možno ho však vyťažiť aj v Etiópii, Brazílii, Mexiku či na Madagaskare, v Turecku, Peru, Hondurase, v Spojených štátoch a v strednej Európe. Áno, aj na Slovensku. Môže ísť o dva typy opálu:

 • bežné opály,
 • drahé opály.

Zaujímavosť: Drahé opály majú žiarivú farbu a vykazujú hru farieb – opalescenciu.

Opálové farby a cena opálu

Pri drahých opáloch sa môžete stretnúť s dvomi základnými farbami. Ide o farbu pozadia a hru farieb. Farbu pozadia spôsobujú nečistoty v oxide kremičitom. Na opáloch je zaujímavé, že každý druh má svoju farebnú kombináciu. Natrafiť môžete na rôzny typy:

 • mliečny,
 • biely,
 • čierny,
 • drevný,
 • ohnivý,
 • hyalit a sklený opál,
 • dendritický,
 • harlekýnový.

V porovnaní s rubínmi alebo smaragdmi je opál nielen vyhľadávanejší, ale zároveň aj drahší a cennejší. Vo všeobecnosti ide o drahé a vysoko cenené kamene. Zaujímavosťou je, že za najvzácnejší sa považuje čierny opál.

Vlastnosti a účinky opálu

V minulosti sa verilo, že opál dokáže liečiť zrak, infekcie a horúčky, reguluje inzulín a čistí krv. Taktiež zvyšuje sebadôveru a sebaúctu. Hovorí sa, že pomáha stimulovať originalitu a kreativitu. Je to karmický kameň, čiže povzbudzuje vyžarovanie pozitívnych emócií a učí, že čo dáte, to sa vám vráti. Opál je tiež predstaviteľom spravodlivosti a harmónie a je ochranným kameňom. Je spájaný aj s láskou, vášňou a túžbou. Nosenie opálu vraj prináša lojalitu, vernosť, nádej, nevinnosť, dôveru a čistotu. Opál je októbrový drahokam spojený so znameniami váhy a škorpión, ktorým prináša silu.

Opál sa hojne využíva v šperkárstve

Dámske šperky z opálu

Drahý opál sa využíva najmä v šperkárstve a klenotníctve. Veľmi obľúbené sú šperky pre dámy, ako napríklad náušnice z opálu, náhrdelníky či prstene a opálové náramky. Keďže ide o veľmi krehké kamene, je potrebné ich skladovať samostatne.

Zaujímavosť: Opál je symbolom pre 14. výročie manželstva.

Opál: Fakty o drahom kameni

O opáli je tiež známe, že:

 • slovo opál údajne pochádza z latinského slova opalus,
 • môže byt vzácny alebo obyčajný,
 • sa vyskytuje v mnohých farebných verziách,
 • je klasifikovaný ako minerál,

A mimochodom, vedeli ste, že prírodný opál môže prasknúť? Najmä vtedy, ak je vystavený vysokej teplote alebo náhlym zmenám teploty.

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať.

Zdieľaj

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top