- Oxidácia šperkov spôsobuje stratu lesku a pôvodnej farby kovu.
- Za oxidáciu môžu byť v niektorých prípadoch zodpovedné aj chemické procesy v našom tele.
- Šperky môžeme pred oxidáciou ochrániť.
Šperky z ušľachtilých kovov patria k doplnkom, do ktorých investujeme dúfajúc, že sa budú ligotať celé desaťročia. O to smutnejšie je potom sledovať, ako naše obľúbené kúsky strácajú farbu a pôvodný lesk. Je sčernenie a zmatnenie šperku známkou nepravosti alebo zlej kvality kovu? Alebo je oxidácia šperkov znakom nesprávnej starostlivosti? Prečo šperky strácajú na kráse a ako tomu zabrániť? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky prinášame v nasledujúcom článku.
Obsah článku
Oxidácia šperkov: Podliehajú jej aj drahé kovy?
Často sa stretávame s názorom, že drahé kovy sú stále a neoxidujú. O to väčšie sklamanie prichádza, keď obľúbená zlatá retiazka zmatnie a stratí pôvodný lesk. Pravdou je, že aj ušľachtilé kovy ako zlato a striebro podliehajú oxidácii, hoci vo svojej rýdzej forme oxidujú len veľmi pomaly. Preto si čisté zlato dokáže zachovať svoj lesk celé generácie.
Šperky sa však len zriedka vyrábajú z rýdzich kovov, keďže tieto sú príliš mäkké na to, aby obstáli pri každodennom používaní. Z tohto dôvodu sa ušľachtilé kovy legujú inými látkami, ktoré zvyšujú ich odolnosť, ale zároveň môžu urýchliť proces oxidácie.
Oxidácia zlata
Rýdze zlato má 24 karátov. Na šperkárske účely sa bežne používa 14 karátové zlato, ktorého rýdzosť je na úrovni 585/1 000. To v preklade znamená, že 415 dielov z 1 000 tvoria iné kovy. V prípade žltého zlata je to najčastejšie meď a striebro, biele zlato môže obsahovať zinok, paládium, nikel alebo mangán a ružové zlato sa väčšinou leguje meďou. Práve tieto látky môžu stáť za rýchlejšou oxidáciou zlatých šperkov.
Oxidácia striebra
Strieborné šperky sú vo väčšine prípadov tvorené 92,5% čistého striebra a 7,5% iného kovu, najčastejšie medi. Vďaka medi je striebro dostatočne pevné a odolné pre použitie v šperkárstve, ale súčasne má tendenciu rýchlejšie podliehať oxidácii.
Čo spôsobuje, že šperky oxidujú
Oxidácia šperkov je teda prirodzený proces, ktorý sa nevyhýba ani drahým kovom. To, ako rýchlo sa podpíše pod vzhľad šperku však závisí od viacerých faktorov. Najčastejšími látkami, ktoré urýchľujú proces oxidácie šperkov, sú parfumy, pot, telové oleje, dezodoranty, make-up, telové mlieka, čistiace prostriedky, ale aj voda a vzdušná vlhkosť.
Oxidáciu môže v niektorých prípadoch dokonca urýchliť aj kontakt našej pokožky so šperkom. Šperky napríklad rýchlejšie sčernejú a zmatnejú, ak máme prekyslený organizmus, pri metabolických stavoch spôsobujúcich nadmerné potenie alebo v prípade hormonálnej rovnováhy, napríklad u žien v menopauze. Oxidáciu šperkov počas nosenia môže dokonca urýchliť aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, napríklad vybraných antidepresív, sulfátových liekov, niektorých multivitamínov a antibiotík.
Ako ochrániť šperky pred oxidáciou
Alfou a omegou je v tomto prípade správna starostlivosť o šperky. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých odporúčaní môžete svoje retiazky, náramky, prstene a náušnice ochrániť a výrazne predĺžiť ich životnosť.
- Nevystavujte svoje šperky pôsobeniu kozmetických prípravkov a čistiacich prostriedkov. Najprv aplikujte kozmetiku, až potom si nasaďte šperk. Po aplikácii telového mlieka, oleja alebo krému počkajte, kým sa absorbuje do pokožky a až následne si zapnite retiazku alebo náramok. Pred umývaním rúk mydlom a pred upratovaním si prstene a náramky vždy zložte.
- Šperky nenoste do bazénov, na termálne kúpaliská, do mora ani do sauny. Silne chlórovaná a slaná voda ani vysoká vzdušná vlhkosť kovom neprospievajú.
- Šperky si skladajte pred fyzickou prácou a športom. Nielenže hrozí mechanické poškodenie, ale zvýšené potenie pri fyzickej námahe môže spôsobiť aj rýchlu oxidáciu šperkov.
- Dbajte na správne skladovanie šperkov. Ideálne je suché, tmavé miesto. Jednotlivé šperky by sa nemali navzájom dotýkať, aby ste predišli vzájomnému poškriabaniu.
- Dbajte na správne čistenie šperkov. Svoj šperk jemne vyčistite mäkkou handričkou po každom použití. Pri hĺbkovom čistení šperkov sa riaďte pokynmi predajcu, postupujte podľa odporúčaní pre príslušný kov alebo si svoj šperk nechajte vyčistiť odborníkom.